Koło PTTK Nr 83
SASANKA

Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach

  • Aktualności
  • Historia Koła
  • Kronika Rajdu
  • Zarząd i Członkowie
  • Galeria
  • Kontakt

[Rozmiar: 11082 bajtów]

Do pobrania

  • Karta zgłoszenia na rajd
  • Kronika "Złotej Jesieni w Beskidach"

Turystyczne mądrości

Zdrowie konia, siłę byka da Ci piesza turystyka.

Chcesz od żony być z daleka, zapisz się do PTTK-a.

Tylko turystyka wyleczy choleryka.

Najwłaściwsza lista: romantyk i turysta.

Sokrates i góry - filozofia natury.

Turystyczne przykazanie: Kochać górskie wędrowanie.

Historia Koła

Historia Koła PTTK nr 83 SASANKA

Był rok 1953. W DOKP Katowice pracowała lub rozpoczynała pracę spora grupa młodych ludzi, pełnych zapału do pracy społecznej oraz chętnych do brania udziału oraz organizowania turystyki. Byli wśród nich: Irmina Gorzkowska, Joanna Gawrońska,, Domicela Kruk, Mirosława Marchewka, Hanna Flak, Irmina Wójcicka, Krystyna Solarska, Stefan Harasiewicz, Zbigniew Palcewicz, Marek Kobielski oraz wielu innych, których nazwiska zatarł w pamięci szybko upływający czas.

W miesiącach letnich tegoż roku grono tych osób zaczęło organizować grupy turystyczne najpierw w pobliskie Beskidy, a później w inne regiony Polski. Jednym z pierwszych dalszych wypadów w Polskę był udział w I Ogólnopolskim Rajdzie Pieszym po Warmii i Mazurach. Wyruszyła więc gromada kolejarzy z DOKP Katowice pod kierownictwem Jerzego Rudowskiego wagonem na wycieczkę nad morze, a następnie do Lidzbarka Warmińskiego, aby dalej wyruszyć pieszo na szlaki Warmii i Mazur. Wyposażeniem turystycznym były wojskowe plecaki, koce i skromny ekwipunek. Na nogach sandały, które przeważnie nieśli w rękach, gdyż upalne dni powodowały obtarcia nóg. Niewygodę w marszu rekompensował dobry humor i piosenka.

Po powrocie z rajdu opowiadaniom nie było końca. Myśl o zorganizowaniu Koła PTTK wyszła od kolegi Jerzego Rudowskiego - ówczesnego członka Zarządu Oddziału PTTK w Katowicach. Głównymi inicjatorami założenia Koła PTTK przy DOKP byli Jerzy Rudowski, Michał Madejczyk i Władysław Kruk. I tak w miesiącu wrześniu 1953 roku powołano do życia Koło PTTK przy DOKP Katowice, które otrzymało nr 44. Jego Prezesem został kol. Jerzy Rudowski.

Do Koła należeli także pracownicy zatrudnieni w Biurze Projektów Kolejowych w Katowicach. W roku 1954 członkowie brali udział w licznych imprezach turystyki kwalifikowanej oraz wycieczkach własnych. Rok 1956 był rokiem szczególnym w działalności Koła. Zorganizowano samodzielnie po raz pierwszy zagraniczną wycieczkę do Czechosłowacji pod przewodnictwem Domiceli Kruk. Czterdziestu uczestników w dniach od 28 do 31 sierpnia zwiedziło Stary Smokovec, Tatrzańską Łomnicę, Szczyrbskie Pleso oraz zaliczyło Krywań. Nie próżnowała również sekcja wodniacka. Pod wodzą Zygfryda Szymiczka zaliczali niemal każdą spławną rzekę w kraju, zarówno górską jak i nizinną.

W 1956 roku Koło liczyło 80 członków. Prężna organizacja rodziła zdrowe pomysły. Zorganizowano wówczas i przeprowadzono I Ogólnopolski Rajd Górski Kolejarzy w Beskidzie Wysokim i Śląskim. Impreza ta jest obecnie najstarszą imprezą turystyczną kolejarzy. W rajdzie tym wzięło udział ponad 600 uczestników z terenu całej Polski. Natomiast rok 1957 jest rokiem, w którym podupada działalność Koła. Wielu aktywistów zmieniło stan cywilny a kol. Jerzy Rudowski zaangażował się w pracę społeczna na rzecz Zarządu Okręgu PTTK w Katowicach. Głównymi działaczami koła pozostali pracownicy BPK, którzy przenieśli Koło nr 44 do swojego zakładu pracy.

W kolejnych latach rozpowszechnianiem turystyki na terenie Śl. DOKP zajęła sie Rada Zakładowa ZZK oraz Związek Młodzieży Socjalistycznej. W działalności tej pojawili sie nowi działacze turystyczni, późniejsi członkowie nowo powstającego Koła PTTK. W roku 1963 propagowaniem turystyki, krajoznawstwa i czynnego wypoczynnku po pracy przejmuje ognisko TKKF, które prowadziło sekcje: pieszą, górską, narciarską i rowerową. W 1965 roku z inicjatywy tychże działaczy oraz Rady Zakładowej ZZK powołano do życia z dniem 18 stycznia nowe Koło PTTK, które otrzymało nr 83. Nowy Zarząd Koła rozpoczął działalność pod przewodnictwem Preseza kol. Albina Krasnowieckiego. Zaczęła się aktywna działalność turystyczna, przede wszystkim udziałem w licznych rajdach i wycieczkach, głównie wagonowych. Pomimo małej liczby członków Koła, jego członkowie w kolejnych latach uczestniczą w dużej ilości imprezach turystyki kwalifikowanej i wycieczkach. Wzrasta liczba członków. W okresie 1972-1973 Koło liczy już 99 członków i zrzesza 8 Organizatorów Turystyki, 1 Przewodnika Beskidzkiego oraz 1 Przodownika GOT.

Kolejne lata działalności Koła to okres, gdzie w czasie 2 letnich kadencji zmienia się skład Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej. Wśród wielu osób wielokrotnie piastujących funkcje Prezesa Koła, jego zastępcy, a także skarbnika, sekretarza i członaka Zarzadu należałoby wymienić: Zofię Pniewską, Mariolę Gorlewicz, Juliana Hanusiaka, Zofię Porc, Joachima Kokota, Elżbietę Padulę, Wandę Rachwał, Barbarę Skórę, Janusza Żmudę, Marka Siwka, Jacka Skalnego, Jana Koniecznego.

Od 1984 roku Koło przejęło organizacje Ogólnopolskiego Rajdu Kolejarzy SZLAKIEM ORLICH GNIAZD, którego kontynuacja trwa do dnia dzisiejszego. Rajd odbywa się na terenie Jury krakowsko-czestochowskiej zawsze pod koniec maja. Od 1998 roku zawsze w miesiącu wrześniu Koło organizuje na terenie Beskidów rajd górski pod nazwą "Jesień na Groniach". Wskutek restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych, a tym samym przeobrażeniu Śląskiej DOKP w inne struktury PKP, Koło PTTK nr 83 przynależało kolejno do Dyrekcji Infrastruktury Kolejowej, dalej do Zakładu Infrastruktury Kolejowej, Zakładu Linii Kolejowych. Obecnie Koło przynależy do Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach. Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia Koła. Na pewno w tym opracowaniu nie przedstawiono wszystkich działaczy Koła, nie ujęto wszystkich ważniejszych wydarzeń w życiu Koła. Obecny Zarząd żywi nadzieję, że kolejne lata działalności przyczynią się do propagowania aktywnego wypoczynku i rozwoju Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na pod. oprac. Juliana Hanusiaka.

 

2008 © Copyright by Janusz Żmuda, designed by Alpha Studio